Soko

Archiwum - Grudzień, 2011

Золочів i Львів – Złoczów i Lwów

Pałac podhorecki – Podhorce (Підгірці), obwód lwowski. Polska perełka na Ukrainie… XVII wiek.

archi_ukraina111_04

 

Cmentarz Orląt, Lwów- grób nieznanego żołnierza.

archi_ukraina1111_05

 

Cmentarz Orląt, Lwów.

archi_ukraina11112_06

 

Bronisław Waligórski – uczestnik Powstania Styczniowego, cmentarz Łyczakowski Lwów.

archi_ukraina111121_07

 

Nagrobek na cmentarzu w Złoczowie.

arch_ukrain_03

 

Na dziedzińcu zamku w Złoczowie (Золочів), XVII wiek.

ach_ukraina_02

 

Na dziedzińcu zamku w Złoczowie (Золочів), XVII wiek.

ach_ukraina2_01

 

zw_ukraina_13

 

W kościele Wniebowzięcia NMP w Złoczowie.

martwa_ukraina_12

 

Remonty głównej drogi w Złoczowie.

ludzie_ukraina_11

 

Targ w Złoczowie.

ludzie_ukraina2_10
ŚP Adam Roch Gozdawa Osuchowski … nagrobek harcerza na cmentarzu w Złoczowie. Miał 14 lat gdy zmarł nie obudziwszy się po operacji ślepej kiszki … „Podobał się Bogu ten kwiat młodzieńczy i dlatego przeniósł Go z ziemskiego w niebiańskie ogrody”. Harcerz drohobycki i złoczowski … syn Zygmunta i Marii.
ludzie_ukra3_09

 

Po mszy w złoczowskim kościele…

ludzie_uk11_08

 

Cała fotorelacja z wyjazdu, którego głównym celem była pomoc Polakom mieszkającym w okolicach Złoczowa. Akcja została zorganizowana przez środowiska harcerskie z terenu województwa podkarpackiego przy pomocy Wspólnoty Polskiej i parafii Wniebowzięcia NMP w Złoczowie.


„Lepiej umrzeć, stojąc, niż żyć na kolanach!”

Krótka relacja fotograficzna z wieczornicy zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wieczornicę rozpoczął koncert drużyny harcerskiej „Czarna 13” z Przemyśla a zakończył pokaz filmu dokumentalnego  „Solidarność – kruszenie murów”. W między czasie odbyły się relacje świadków historii, wśród których byli: Stanisław Markowski, Antoni Kopaczewski, Marek Kamiński, Stanisław Krupka oraz Adam Oberc a także rozstrzygnięcie konkursu „Stan wojenny w Polsce”.


Inwersja

Inwersja powietrza to zjawisko, w którym powietrze wysoko w górach jest cieplejsze niz to zalegające w dolinach. Inwersja sprawia, że jest bardzo dobra widoczność, z naszego województwa widać m.in. Tatry. Można powiedzieć, że jest to anomalia pogodowa, zdarza się dość rzadko.

Wczoraj, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym można było zaobserwować fragment masywu górskiego Tatr Wschodnich (Wysokich). Przyczyną zjawiska był napływ mas powietrza arktycznego, które charakteryzuje się bardzo duża przejrzystością spowodowaną niskim poziomem zawartości pary wodnej.

Zjawisko obserwowałem w godzinach porannych m.in. ze wsi Głobikowa oraz z góry Liwocz (562 m.n.p.m.), są to odległości rzędu 100-120 km od Zakopanego. Mimo słońca, które utrudniało wykonanie zdjęcia udało się uchwycić ten widok teleobiektywem 70-200.

Najwyższy szczyt widoczny na zdjęciu to słowacka Łomnica 2634 m.

liw_02

 

Zjawisko inwersji obserwowałem także w lutym tamtego roku, z Tarnicy udało się sfotografować Tatry… widoczność sięgała około 170 km!

natura3

 

Moje zdjęcie znalazło się także na stronie nowiny24.pl


Skoki do wody

Zimowe Mistrzostwa Polski w skokach do wody

Rzeszów, 9 grudnia 2011

 


Siatkówka

IV Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krosna, 2 grudnia 2011

AZS Politechnika Warszawska – Fart Kielce

Więcej zdjęć…

sport11